تیم ملی فوتسال بانوان دو سال پیش در رقابت‌های جام ملت‌های آسیا قهرمان شد اما همچنان دختران ایران چشم‌ انتظار سئول‌نشینان هستند تا پاداش آن‌ها را پس از دو سال پرداخت کنند.
پاداش دختران فوتسال چه شد؟!/ وعده تو خالی و چشم‌انتظاری قهرمانان

به گزارش فوتسال ۲۰۲۰،  اردیبهشت ماه سال ۹۷ بود که دختران فوتسال ایران دوباره تاریخ‌ساز شدند؛ تیم ملی فوتسال بانوان برای دومین بار بر بام قاره کهن ایستاد و قهرمانی را در رقابت‌های جام ملت‌های آسیا از آن خود کرد. پس از این قهرمانی وعده پاداش ۲۲ میلیونی به دختران فوتسال ایران داده شد؛ وعده‌ای که هنوز با گذشت ۷۸۵ روز محقق نشده است.

قصه وعده تو خالی مسئولان فدراسیون فوتبال به دختران فوتسال سر دراز دارد؛ هر بار که در مورد پاداش‌های آن‌ها سوال پرسیده می‌شد؛ مسئولان بلافاصله بی‌پولی را بهانه می‌کردند و به راحتی از پرداخت پاداش به دخترانی که برای دومین بار پرچم ایران را به اهتزار درآوردند شانه خالی می‌کردند. جالب اینجاست که مسئولان فدراسیون فوتبال بودجه پرداخت این پاداش را از وزارت ورزش و جوانان دریافت کرده‌اند؛ اما برای پرداخت آن مسئولان بهانه‌های زیادی دارند و الان نزدیک به دو سال است که این پاداش که شاید بتوان گفت پول خرد برای فدراسیون‌های فوتبال محسوب می‌شود پرداخت نشده است.

در خردادماه سال ۹۷ درست ۱۷ روز پس از قهرمانی تیم ملی فوتسال بانوان ژاله فرامرزیان، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش از پرداخت پاداش این تیم خبر داد و اعلام کرد این بودجه در اختیار فدراسیون فوتبال گذاشته شده است. از آن زمان دو سال می‌گذرد اما پول هنوز به حساب بازیکنان و کادرفنی این تیم که چنین قهرمانی ارزنده‌ای کسب کردند پرداخت نشده است.

بعد از قهرمانی دختران فوتسال، تیم ملی فوتبال کشورمان درگیر مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ شد و طبیعی بود در آن زمان پاداش دختران فوتسال به فراموشی سپرده شود. پرداخت حق و حقوق کی‌روش سرمربی تیم ملی فوتبال، جدایی او از فوتبال ایران پس از ۸ سال، همه و همه باعث شد پاداش دختران فوتسال به فراموشی سپرده شود. البته نکته جالب توجه این است که طبق صحبت فرامرزیان، فدراسیون فوتبال بودجه پاداش دختران را از وزارت ورزش و جوانان گرفت اما مشخص نیست این پول در کجا هزینه شد که دختران ایران دو سال است که چشم انتظار مزد زحمت خود هستند!

پس از این همه بدقولی، برخی دختران فوتسال قهر کردند اما حتی نبود آن‌ها هم باعث نشد که مسئولان فدراسیون فوتبال فکری به حال آن‌ها کنند. در نهایت شهرزاد مظفر که این دو قهرمانی با حضور او برای تیم ملی فوتسال بانوان به ارمغان آمده بود راهی کویت شد تا دانش مربیگری خود را در اختیار بازیکنان غیر از ایران قرار دهد.

البته در این میان انتقادها باید به سمت صوفی‌زاده نایب‌رئیس فدراسیون بانوان برود؛ مسئولی که چندان پاسخگو نیست و میانه خوبی هم با اهالی رسانه ندارد. او باید مصرانه پیگیر پاداش دختران فوتسال می‌شد اما این اتفاق نیفتاد و در تازه‌ترین صحبت‌هایش هم عنوان کرده بود: «کمیته مالی فدراسیون پس از مدت‌ها پیگیری کمیته بانوان پاداش تیم ملی فوتسال را در اولویت پرداخت قرار داده و اظهار کرده که اگر وزارت ورزش در سال‌های گذشته اعتبار فدراسیون را پرداخت می‌کرد، این پاداش و پاداش سایر تیم‌های ملی هم پرداخت می‌شد».

این در حالی است که طبق گفته معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش این پاداش ۱۷ روز بعد از قهرمانی واریز شده است اما هنوز به حساب بازیکنان بعد از دو سال پرداخت نشده و اتفاقاً نایب‌رئیس بانوان فدراسیون فوتبال هم اعلام کرده بود اگر وزارت ورزش زودتر این پاداش را پرداخت می‌کرد به حساب بازیکنان واریز می‌شد!

سخنگوی فدراسیون فوتبال هم در اردیبهشت ماه اعلام کرد برای واریز پاداش بانوان فوتسال منتظر وصول مطالبات از فیفا هستند. حالا سوال اینجاست فدراسیونی که در دو سال گذشته هزینه‌های بسیار زیادی پرداخت کرده است؛ از پول کی‌روش تا بازیکنان و حتی مترجم تیم ملی حق و حقوق‌اش پرداخت شده است منتظر پول فیفا نبوده اما حالا که قرار است پاداش ناچیز دختران فوتسال بعد از دو سال واریز شود باید منتظر پول از سمت فیفا باشند! این نکته جای تأمل دارد و باید این سوال پرسیده شود که جایگاه دخترانی که دو قهرمانی در قاره کهن را در کارنامه خود دارند دقیقاً در کجای فدراسیون است؟!

در حال حاضر فدراسیون فوتبال اصلاح اساسنامه و همچنین درگیر پرونده مارک ویلموتس بلژیکی که همچنان باز است. در صورتی که ایران در این پرونده محکوم شود بزرگترین خسارت تاریخی فوتبال ایران باید رقم می‌خورد و بعد از هم مسابقات مقدماتی جام جهانی و انتخابات فدراسیون پیش رو است و طبیعتاً در این شرایط دختران فوتسال همچنان باید چشم انتظار سئول‌نشینان باشند تا این پاداش را پرداخت کنند. بدون شک با وضعیت اقتصادی که هم‌اکنون در جامعه حاکم است پاداش دو سال پیش ارزش واقعی خود را از دست داده و نمی‌تواند گره‌ای از مشکلات بانوان فوتسال باز کند.مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0