داور بین‌المللی فوتبال ساحلی ایران:

حمید متین گفت: مهدی تاج به عنوان نایب‌رییس کمیته فوتبال ساحلی کنفدراسیون فوتبال آسیا، تاکنون هیچ نفعی برای داوران فوتبال ساحلی نداشته و در پنج سال گذشته فقط یک داور ایرانی در دو تورنمنت بین‌المللی حضور داشته است.
تاج برای داوران فوتبال ساحلی کاری کند/ به قضاوت در جام جهانی امیدوارم

به گزارش پایگاه خبری فوتبال ساحلی ایران، حمید متین در خصوص قرار گرفتنش در لیست داوران بین‌المللی فوتبال ساحلی ایرانی اظهار کرد: از سال ۲۰۱۶ به لیست داوران بین‌المللی فوتبال ساحلی جهت معرفی به فیفا وارد شدم و در حال حاضر برای ششمین سال متوالی است که به عنوان نماینده ایران به فیفا معرفی می‌شوم. همچنین برای نخستین‌بار است که به عنوان رنک نخست ایران در لیست داوران معرفی شده به فیفا قرار می‌گیرم.  

وی افزود: تا سال گذشته به عنوان رنک دو معرفی می‌شدم و ابراهیم اکبرپور به عنوان نفر نخست این لیست قرار داشت. قرار گرفتن در رنک نخست داوران معرفی‌شده به فیفا برای دعوت شدن به مسابقات و تورنمنت‌های بین‌المللی از اهمیت بالایی برخوردار است.

داور بین‌المللی فوتبال ساحلی ایران گفت: ایران چهار سهمیه برای معرفی داوران فوتبال ساحلی به فیفا دارد. در میان این چهار نفر، در هر تورنمنت و مسابقه بین‌المللی، رنک نخست لیست در اولویت قرار می‌گیرد و در صورت نیاز بیشتر، فیفا از سایر داوران معرفی شده ایرانی استفاده خواهد کرد. چهار داور معرفی شده کاندیدای حضور در تمام مسابقات بین‌المللی هستند، اما شانس انتخاب‌ برای قضاوت در المپیک و جام جهانی بستگی به عملکردمان در تورنمنت‌های معرفی‌شده دارد.

متین خاطرنشان کرد: هرچه تیم ملی فوتبال ساحلی یک کشور دارای اعتبار بیشتری باشد، داوران معرفی شده از آن کشور، شانس بیشتری برای قضاوت در تورنمت‌های بین‌المللی دارند. آیتم دیگری که در انتخاب داوران برای مسابقات بین‌المللی نقش دارد، موقعیت جغرافیایی مسابقات است. به عنوان مثال اگر مسابقاتی در کشور برزیل برگزار شود، فیفا ترجیح می‌دهد که از کشورهای اطراف برزیل داوری برای قضاوت مسابقات انتخاب کند. این موضوع گرچه به نفع داوران نیست اما متاسفانه در فیفا عرف بوده و کماکان نیز این عرف رعایت می‌شود.

وی در خصوص حمایت از داوران فوتبال ساحلی ایران عنوان کرد: باید از کرسی‌های بین‌المللی برای انتخاب داوران ایرانی در تورنمت‌های بین‌المللی استفاده کنیم. با وجود اینکه مهدی تاج را در AFC به عنوان نایب‌رییس کمیته فوتسال و فوتبال ساحلی آسیا در اختیار داریم، اما با این وجود حضور ایشان حداقل برای داوران فوتبال ساحلی ایرانی تفاوتی ایجاد نکرده است.

داور بین‌المللی فوتبال ساحلی ایران تصریح کرد: هیچ موقع نتوانستیم تعداد حضور و قضاوت داوران فوتبال ساحلی ایرانی را در تورنمت‌های بین‌المللی افزایش دهیم. تاکنون سابقه نداشته که دو داور فوتبال ساحلی برای قضاوت مسابقات بین‌المللی انتخاب و اعزام شوند. یک تورنمنت بین‌المللی در اسفند سال جاری در دبی برگزار می شود که امیدوارم به عنوان نماینده داوران فوتبال ساحلی ایران در آن حضور یابم. اگر در این رقابت ها بتوانم جزو داوران نخبه آسیا قرار گیرم، برای حضور در مسابقات جام جهانی ۲۰۲۱ مسکو نیز شانس خواهم‌داشت.

متین بیان کرد: استفاده از کرسی‌های موجود در کنفدراسیون فوتبال آسیا مهم است، اما در مباحث مربوط به داوری شاهد این قضایا نبوده‌ایم. صحبت من در مورد داوری فوتبال ساحلی است. قطعا مهدی تاج برای تیم ملی فوتبال ساحلی کارهای مثبتی انجام داده، اما این اتفاق برای داوری تاکنون رخ نداده است. بدون حمایت نمی‌توانیم دیده شده و پیشرفت کنیم. ابراهیم اکبرپور که رنک نخست داوران فوتبال ساحلی ایران بود، توانسته فقط در مسابقات بین‌المللی چین و المپیک آسیایی قضاوت داشته باشد و در پنج سال گذشته هیچ یک از داوران فوتبال ساحلی به مسابقات بین‌المللی دعوت نشده‌اند.

وی در پایان یادآور شد: لطف خدا بوده که در آستانه جام جهانی بتوانم به عنوان رنک نخست داوران فوتبال ساحلی ایران به فیفا معرفی شوم. اگر این اتفاق در سال آتی برایم رخ می‌داد، شاید هیچ شانسی برای قضاوت در جام جهانی نداشتم. فوتبال ساحلی در سایه فوتبال و فوتسال مظلوم واقع شده است. از حمایت‌های مسئولین هیات فوتبال خراسان رضوی نیز تشکر می‌کنم که برایم سنگ تمام گذاشتند و به گونه‌ای رفتار کردند که فدراسیون فوتبال نتواند حق خراسان رضوی در لیست داوران معرفی شده به فیفا را نادیده بگیرد.مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0